Taka ciężka sytuacja jak rozwód, dotyczy nie tylko współmałżonków, ale także nie można zapomnieć jak ciężko wpływa ona na życie dziecka. Ma wpływ nie tylko na jego zdrowie psychiczne, ale także wyraźnie odznacza się na jego dobrobycie, ponieważ kiedy dotychczas utrzymywało go oboje rodziców, od czasu separacji będzie polegał głównie na jednym z nich. Większość rodziców, którzy planują przejąć pełną władzę rodzicielską decyduje się na walkę o wsparcie na rzecz kosztów utrzymywania dziecka i zaspokajania jego podstawowych potrzeb, czyli o tak zwane alimenty. Jednak wiele osób zastanawia się jak wyliczyć alimenty, aby odpowiadały one dokładnie połowie miesięcznych wydatków na dziecko, a do tego były stosowne do zarobków małżonka – czyli tak, aby sąd orzekł zarówno rozwód jak i alimenty. Szukasz odpowiedzi na to jak napisać pozew o alimenty online? Trafiłeś w odpowiednie miejsce!
Czy warto ubiegać się o alimenty?
Chociaż rozwód i alimenty nie zawsze idą w parze, to niestety trzeba przyznać, że większość współmałżonków niestety nie rozstaje się pokojowo i w przypadku, gdy jedna strona przejmuje całkowitą opiekę nad dzieckiem, lub dziećmi, ubiega się o oficjalne orzeczenie w sprawie płacenia przed drugiego rodzica części, najczęściej połowy, kosztów utrzymania dziecka. W tak ważnych sprawach jak ta nie warto decydować się na dogadanie się z drugą osobą “na słowo”, ponieważ wiadomo jak sytuacja szybko może się zmienić. Nic nie zagwarantuje nam takiej pewności, że drugi rodzic będzie zobowiązany do pomocy przy zaspokajaniu potrzeb materialnych dziecka, jak wydane przez sąd orzeczenie o alimenty na rzecz dziecka przy pozwie o rozwód.
Od czego właściwie zależy wysokość alimentów na dziecko?
Wartość alimentów nie zależy tylko od tego, ile wynoszą miesięczne koszty utrzymania dziecka i zaspokajania jego podstawowych potrzeb. Zależy ona także w dużej mierze od zarobków i majątku osoby, od której ubiega się o płacenie alimentów na rzecz dziecka.
Mówiąc o zarobkowych możliwościach osoby, która zostaje zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz dziecka, generalnie wyznaje się zasadę, że im wyższa miesięczna pensja rodzica tym wyższa wartość alimentów, jakie będzie musiał on płacić. Nie ma mowy w tym przypadku o próbach zafałszowania swoich dochodów, ponieważ sąd dokładnie analizuje przychody, jaka ta osoba realnie osiąga, ale także bada jego możliwości zarobkowe, zależne od umiejętności i wykształcenia. W wyliczaniu wartości alimentów oprócz zarobków drugiego rodzica, bierze się pod uwagę także inne przychody, jak dodatkowe pieniądze z pobocznej działalności czy posiadanego majątku.
Jeśli chodzi o koszty codziennego utrzymania dziecka, mówi się o usprawiedliwionych potrzebach dziecka. Można wziąć tutaj pod uwagę naprawdę wiele czynników, które zależą głównie od wieku i stanu zdrowia dziecka, gdzie się uczy i na jakie zajęcia dodatkowe uczęszcza oraz od dotychczasowego poziomu życia, jakie miało gdy jego rodzice współtworzyli gospodarstwo domowe. Jakie przykładowe koszty można wziąć pod uwagę mówiąc o potrzebach dziecka? Są to między innymi koszty związane z:
- Wyżywieniem dziecka,
- Jego ubiorem i obuwiem,
- Środkami czystości,
- Leczeniem i ewentualnymi wizytami u lekarzy specjalistów,
- Edukacją,
- Hobby (zajęcia dodatkowe),
- Transportem,
- Warunkami mieszkaniowymi.
Powyższe przykłady nie stanowią oczywiście wszystkich potrzeby jakie można wziąć pod uwagę, ponieważ każde dziecko jest inne i jest to kwestia, do której za każdym razem należy podchodzić indywidualnie.
Jak wyliczyć alimenty, gdy jeden z rodziców żyje na zdecydowanie wyższym poziomie
W przypadku, gdy poziom życia rodziców widocznie odbiega od siebie, dziecko nie może zostać pokrzywdzone i żyć na diametralnie niższym poziomie niż żyło wcześniej, w przypadku pozostania w opiece osoby z mniejszymi zarobkami. Dlatego właśnie została stworzona specjalna zasada, tak zwana zasada równej stopy życiowej, głosząca iż poziom życia dziecka musi odpowiadać poziomowi życia obojgu z rodziców, a nie tylko tego który posiada aktualnie władzę rodzicielską.
Tabela alimentacyjna – czy to byłoby dobre rozwiązanie?
W Polsce jeszcze nie został wprowadzony sposób wyliczania alimentów na podstawie gotowej tabeli alimentacyjnej, jednak pojawiały się już takie pomysły. Według niektórych znacznie ułatwiłoby to i usprawniło sposób w jaki wylicza się alimenty. Obecnie tabela alimentacyjna funkcjonuje w niektórych krajach, w tym u najbliższych sąsiadów Polski, czyli w Niemczech.