Ile trwa rozprawa rozwodowa?

Decyzja o rozpoczęciu procesu o rozwód oraz samo zebranie dowodów na rozpad małżeństwa i ułożenie pisma rozwodowego może trwać naprawdę długo, jest to kwestia czysto indywidualna. Niektórzy boją się złożyć pozew o rozwód ze względu na ewentualne wątpliwości, inni powstrzymują się ze względu na dzieci. Jeśli jednak decyzja zapadnie, większość osób chciałoby mieć proces jak najszybciej za sobą. Zatem ile trwa rozprawa rozwodowa i po jakim czasie możemy spodziewać się uzyskania rozwodu?

To jak długo trwa sprawa rozwodowa jest zależne od wielu czynników, a przede wszystkim od rodzaju orzekanego rozwodu, gdzie oczywiście najszybciej można uzyskać rozwód bez orzeczenia o winie, gdzie oboje małżonków jest zdecydowanych na separację i nie obwinia za to drugiej strony, przynajmniej oficjalnie. Sprawę o rozwód przedłużają także spory o opiekę rodzicielską nad dzieckiem czy dziećmi, oraz niezgadzanie się któreś ze stron na żądania drugiej, na przykład dotyczące dzielenia mieszkania czy alimentów. Mimo, że każda sytuacja jest inna, spróbujemy po krótce przedstawić czego powinieneś spodziewać się po pierwszej rozprawie rozwodowej i ustalić, ile średnio czeka się na sprawę rozwodową.

Ile się czeka na sprawę rozwodową?

Cały proces ubiegania się o rozwód zaczyna się od momentu złożenia pozwu o rozwód we właściwym swojemu miejscu zamieszkania Sądzie Okręgowym. Pamiętajmy, że konieczne jest złożenie do sądu dwóch egzemplarzy pisma, a także zatrzymanie jednej kopii dla siebie. Należy także w tym momencie uiścić opłatę sądową, równą 600 złotych. Po zakończeniu sprawy można spodziewać się zwrotu połowy kosztów od drugiej strony w przypadku braku orzeczenia o winie, lub nawet całej kwoty przy orzeczeniu rozwodu z winą drugiej osoby. Następnie sąd wysyła stronie pozwanej wszystkie dokumenty oraz wyznacza czas na odpowiedź na pismo o rozwód, który z reguły wynosi 14 dni kalendarzowych.

Sama rozprawa sądowa zazwyczaj ma miejsce parę miesięcy po złożeniu pozwu o rozwód i z reguły czas ten wynosi 3-4 miesiące. Jeśli między obiema stronami nie ma kwestii spornych, można dojść do porozumienia już na pierwszej rozprawie rozwodowej i uzyskać na niej wydane przez sędziego orzeczenie o rozwodzie. W najtrudniejszych przypadkach, gdy między małżonkami dochodzi do konfliktu i nie są w stanie dojść do porozumienia, lub trudno jest udowodnić winę drugiej strony proces rozwodowy może ciągnąć się nawet latami.

Pierwsza rozprawa rozwodowa – ile trwa i czy można spodziewać się orzeczenia o rozwodzie?

Pierwsza rozprawa rozwodowa w życiu jest jedną wielką niewiadomą dla osoby, która rozstaje się ze swoim pierwszym małżonkiem. Pierwsza rozprawa sądowa zazwyczaj odbywa się na kilka miesięcy po złożeniu pisma rozwodowego i zazwyczaj są to trzy miesiące.

Jeśli obie strony pozwu rozwodowego są zgodne co do rozwiązania małżeństwa i mają ustalone wszystkie kwestie, sprawa rozwodowa może zakończyć się nawet po 30-40 minutach i to z oficjalnym orzeczeniem rozwodu przez sędziego. Jednak niestety nie zawsze dogadanie się z drugim współmałżonkiem jest takie łatwe, szczególnie gdy całej sprawie towarzyszą silne emocje oraz konflikt. W przypadku wniesienia o rozwód z orzeczeniem o winę pozwanego, należy przygotować się na dłuższy czas trwania sprawy rozwodowej, zależnie od ilości oraz siły zebranych dowodów i świadków do przesłuchania. Nic w tym dziwnego, ponieważ oczywistym jest, że sędzia potrzebuje czasu na przeanalizowanie i ocenienie prawdziwości przedstawionych faktów rozpadu małżeńskiego.

Jak przyśpieszyć uzyskanie rozwodu?

Kluczem do szybkiego i bezproblemowego uzyskania rozwodu jest wcześniejsze porozumienie obu współmałżonków na tematy dotyczące kwestii rozwodowych, takich jak przede wszystkim majątkowych oraz rodzicielskich. Gdy obie strony zgodzą się na rozwód bez orzeczenia o winę drugiej osoby, a wszystkie kwestie które mogłyby zostać uznane jako sporne zostały już oficjalnie ustalone, rozwód można uzyskać już na pierwszej rozprawie sądowej, po około kilku miesiącach i tym samym pokojowo rozstać się z naszym byłym małżonkiem. Warto przygotować przedwcześnie oficjalne pisma mające formę porozumienia, które spisywane są w obecności adwokata, dzięki czemu sąd nie będzie miał problemu z ustaleniem najważniejszych kwestii dotyczących rozwodu, takich jak opieka nad dzieckiem, alimenty płacone na jego rzecz oraz jego kontakty z drugim rodzicem, czy sprawy podziału majątku.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz